A digitális oktatás,
az online tanulás a korunk egyik legnagyobb lehetősége.
Lehetséges, hogy ez a tanulási forma teljesen felváltja az eddig megszokottat?
Nem hiszem, hogy értelme eltörölni az eddig megszokott „bejárós” módszert, hiszen számtalan előnnyel rendelkezik. Kapcsolatok kialakítása, tanár-diák, diák-diák között, vitatkozás, beszélgetés, közös élmények mind széppé, emlékezetessé teszik a diákéveket.Ezek az élmények az egész életre kihatnak. De kétségtelen, hogy az online tanulásban rengeteg a lehetőség, amit előnyös kiaknázni.
· SAJÁT TEMPÓ
A legfontosabb előny, hogy mindenki saját tempójában tanulhat. Úgy oszthatja be az idejét, ahogy a számára szükséges.Természetesen ehhez önfegyelemre van szükég
A tantermi oktatásban, a szalámi módszerek érvényesülnek, azaz 45 percenként egy másik tantárggyal kell foglalkozni. Az online kurzusokon viszont csak a kontaktórákhoz és az ott megbeszélt határidőkhöz kell igazodni. Arról nem is beszélve, hogy valaki gyorsabban tanul, valaki lassabban. Ezek a különbségek így szinte teljesen eltűnnek. A kontakt online órát is az anyag tisztázására, beszélgetésre lehet használni kényelmesen otthonról.
· TÖBB INTERAKCIÓ
Lehet, hogy ez ellentmondásosan hangzik, hiszen a tradicionális oktatásról feltételeznénk, hogy több benne a párbeszédre való lehetőség és a visszajelzés. De rengeteg tanulmány megmutatta, hogy csak bizonyos személyiségjeggyel rendelkező emberekre igaz mindez.Sőt, ha végig gondoljuk és ezt meg is tapasztalhattuk, hogy a hagyományos oktatási formában nagyon kevés lehetőség volt a párbeszédre. Általában a tanár monológizás és a kérdéseire igen, nemmel válaszolnak a tanulók. Sokan nem mernek kérdezni, bekapcsolódni, inkább csendben maradnak. Viszont online keretek között szívesen felteszik a kérdéseiket akár írásban, akár szóban. A mai számítógépekkel, okos telefonokkal könnyebben kapcsolhatunk át bemutató prezentációkra, filmekre, oktató anyagokra.
· KÉNYELMESEBB
Kényelmes ,mert nem kell utazni, mert mindenki maga választhatja ki azt a helyet, ahol éppen tanulni akar.
· korlátlan lehetőségek
Ez persze a tradicionális formában is így van, de azért fontos tudni, hogy sokszor a földrajzi távolságok határt szabnak az álmoknak. Az online módszerrel akár egy másik földrészen lévő kurzusba is be lehet kapcsolódni. Nem is gondolnád, hogy mennyi mindent lehet megtanulni online, ha jól felépített rendszerrel oktatnak! Az online oktatás többrétegű és sokrétű, az írott dokumentumoktól kezdve a videós oktatóanyagokig széles a paletta.
· a tananyag megmarad neked
Ez persze igaz a „iskolába járos” verzióra is, de fontos megemlíteni, hogy az online oktatásban a gépre mentett tartalmakat könnyebb előkeresni, rendszerezni, és magaddal vinni. Amit pedig nem lehet lementeni, ahhoz örökös hozzáférést kaphatunk.
· kapcsolatok
Az online oktatásban is ki lehet alakítani közösséget, amelyhez csatlakozhatsz. Így a tanulótársak továbbra fontos szerepet töltenek be a tanulási folyamatban. A létrehozott közösségi oldalon meg lehet osztani a gondolatokat, kérdéseket a csoporttal. Ha a csoport jól működik és nagyon lelkes, akkor ha lehetőségek engedik, személyesen is lehet találkozni.
· KÉPERNYŐRŐL TANULNI
nem szemkímélő, arról nem is beszélve, hogy gondot okozhat a hátnak, a nyaknak és folytathatnánk a sort. A megoldás itt is az, hogy figyelni kell a testartásunkra, a munkaasztalunkra és tudni kell hol a határ. Ez természetesen több önfegyelmet, önismeretet igényel.
· Önfegyelmet igényel
Leülni és tanulni akkor sem könnyű, ha oktatási intézménybe járunk. Ugyanez van ha online kurzuson veszünk részt. Azért fontos, hogy olyan tanfolyamot válasszunk ki, ahol online kontakt óra is van, mert ilyenkor biztosan részt veszünk, találkozunk online az oktatóval és a tanulótársakkal, ami a tananyaggal való rendszeres foglalkozásra sarkal.
Elmondható, hogy a digitális oktatás egy módszer, amit a mai helyzetben és a technológia fejlettsége miatt egyre gyakrabban alkalmaznak, nem kell felváltania, és nem is fogja felváltani a tantermi órákat. Viszont van helye, ideje, és létjogosultsága. A legjobb pedig, ha a két formát kisebb-nagyobb mértékben vegyíteni is tudjuk, kiemelve ezzel mindkét lehetőségből az előnyöket.