A bizalom, a keretfeltételek megteremtése és a támogatás - ez az, amit a szülők nyújthatnak a gyermekeiknek. A többi már a gyermekükön múlik...
7. Add meg gyermekednek az esélyt, hogy felfedezze önmagát.
Ha a szülők túlságosan beleszólnak a házi feladatokba, a gyerekek alárendeltekké válnak, és végrehajtják a szülők utasításait. Ráadásul a szülők kijelentései/utasításai gyakran ellentmondanak sokszor a tanárokéinak. Ilyenkor vita alakul ki: "De a tanító néni azt mondta ...!” Ezek a viták inkább elbizonytalanítják a gyerekeket, mint segít. Ezzel a szülői beállítódással a vita már előre be van programozva.
Nagyon fontos, hogy a gyerekek egyedül legyenek tanulás közben, maguk ismerjék fel vagy fedezzék fel hibáikat, és maguk tanulják meg, hogyan kezeljék a frusztrációt vagy a motivációs problémákat. Fontos, ha a gyerekünk kérdésekkel jön hozzánk, beszélgetéssel, kérdéseinkkel segítsük, de ne oldjuk meg a feladatát.
A "hibázás" fontos tanulási eszköz. A hibákból tanulunk, tartja a mondás, és ebben van némi igazság. A gyerekek azért mennek iskolába, hogy megtanuljanak olyan dolgokat, amelyeket még nem tudnak. Teljesen természetes, hogy hibáznak. A hibák lehetőséget nyújtanak a továbbfejlődésre és a témában való elmélyülésre. Természetesen fontos és jó, hogy a megfelelő és szükséges kereteket biztosítsuk. Segíthetsz abban, hogy a házi feladat idejére a külső zavaró tényezők, például a csengő vagy a telefonhívások ki legyenek kapcsolva.
Gondold át gyermekeddel együtt, hogyan tudná a házi feladatot szórakoztatóbb és játékosabb módon elvégezni. Bátorítsd gyermekedet, hogy próbáljon ki új tanulási stratégiákat, hogy megértse önmagát és saját tanulási viselkedését.
8. Kellemes, tanuláshoz alkalmas környezet biztosítása a szülő feladata.
Csend, megfelelő, zavaró tényezőktől mentes helyiség, megfelelő időpont... Melyek azok a tényezők, amelyeket még optimalizálni lehet? Van-e házi feladat megoldására terv, vagy minden céltalanul, keresztbe-kasul történik?
Figyeljük meg a külső körülményeket a házi feladat készítésekor:
· Lehet, hogy gyermeked túl fáradt az adott napszakban ahhoz, hogy hatékonyan tudjon tanulni?
· Gyermeked mindig közvetlenül az iskola után vagy lefekvés előtt készíti el a házi feladatot? Megfelelő ez az időpont a koncentrálásra, vagy közösen megvizsgálva választotok egy másik időpontot.
· A házi feladatot a nappaliban, étkezőben, vagy a konyhában végzi, van-e nyugtalanság körülötte vagy sok a zavaró tényező? Figyeld meg a körülményeket, és teremtsd meg a gyermekednek a megfelelő feltételeket a stresszmentes tanuláshoz.
Gondold át gyermekeddel együtt, hogy milyenek legyenek az optimális tanulási feltételek. Ez a megfelelő tanulási idővel kezdődik. Mikor különösen fogékony gyermeked, és mindenekelőtt mikor áll készen arra, hogy leüljön a házi feladathoz? Milyen az a légkör/munkahely, ahol gyermeked jól érzi magát és jól tud koncentrálni? Beszéljétek meg és készítsetek a tanuláshoz tervet. Melyi leckét oldja meg elsőként a számára nehezebbet, vagy az időigényesebbet(rajzolás-szinezés) próbálja ki és beszéljetek róla, melyik jobb a számára.
9. Tedd gyermekedet önállóbbá! Meg kell tanulniuk, hogy a következményeket ő maguk viselik.
Ha állandóan segítesz a gyermekednek a házi feladatban, megmérgezed a gyermekeddel való kapcsolatot, és sajnos a kudarctól való félelmét is erősíted. Amellett, hogy a tananyagot is másképp magyarázod el, mint a tanár, és ezzel teljes zavart okozol a gyerekedben. Ha nem egyedül dolgozik gyermekedben kialakul a "Segítség nélkül nem jutok előbbre!" érzés. – és ez megakadályozza számára, hogy a "Ezt mind egyedül csináltam!" élményét" átélje.
A gyermekben önbizalmat, felelősséget és a kísérletezés örömét kell fejleszteni. Fontos a frusztrációtűrés fejlesztése is: a gyermekeknek meg kell tanulniuk, hogy ha hibáznak, ne essenek kétségbe, hanem probálkozzanak újra.
Különösen nagy a félelem a dolgozó szülők körében, akiknek kevesebb idejük van a házi feladatok felügyeletére és félnek attól, hogy más gyerekek esetleg jobban teljesítenek az iskolában.
A szülőknek meg kell érteni hogy a gyermekeikre fordított időben nem a házi feladatot kell elmagyarázni, ez kevésbé fontos, fontosabb és ebben kell támogatni a gyerekeket, hogy a gyermek képes legyen önállóan dolgozni a házi feladaton. A házi feladatok ellenőrzése is az iskola feladata.
Add meg gyermekednek a lehetőséget és bizz benne. Az iskolában észre fogja venni, ha a tanárok nem elégedettek a házi feladat tertalmával, minőségével, szólni fognak.
Inkább beszélj gyermekeddel arról, hogy ő ezt hogy látja, hogyan éli meg a tanári kritikát, ő maga mennyire van megelégedve az eredményeivel. Kérdezd meg gyermekedet, hogy megfelelő -e neki az időpont a házi feladat megoldására, vagy jobb lenne egy másik időpontot keresni, kipróbálni és hogyan szeretné megcsinálni a házi feladatot, miben tudsz neki segíteni, hogy az ő önálló munkája még jobb legyen.
Örülj és mond is el neki, hogy te mennyire büszke vagy rá és mennyire jónak tartod, hogy már önállóan tudja feladatot megoldani.
10. Ne stesszelj!
Sok szülő a saját feladatának tekinti házi feladat készítést, mintha ez az ő dolga és felelősége lenne, pedig nagyon téved!
Nemrégen láttam egy anyukát, aki szintén a gyermekéért jött az iskolába. Ahelyett, hogy örömmel átölelte volna gyermekét és elmondta volna mennyire örül, hogy délután együtt lehetnek, már az iskolában feltépte a gyerek táskáját, kivette a házi feladatfüzetet, és azt mondta: "Előbb megnézem, mit kell megcsinálnunk. Utána meglátjuk, hogy mehetsz-e még lovagolni vagy játszani". ...
A cél elérése néha azt is jelenti, hogy el kell engedni a köteleket - bármennyire is nehéz ez. "Az iskola nem a mi dolgunk, hanem a gyerekeinké - tehát a házi feladat elsősorban az ő dolguk". (Die Zeit, 13.05.13.)
A bizalom, a keretfeltételek megteremtése és a támogatás - ez az, amit a szülők nyújthatnak a gyermekeiknek. A többi már a gyermekükön múlik...